MENU
Jadów. Pomnik poległych chłopów w starciach z policją w czasie rozruchów w 1932 r., które wybuchły po drastycznym podniesieniu opłat targowych.

Dodał: maras° - Data: 2022-02-16 19:48:14 - Odsłon: 192
Rok 1968


W związku z podniesieniem opłat za wjazd na targ sytuacja w Jadowie w 1932 jest bardzo napięta. Oburzeni chłopi zawiązują komitet do walki z opłatami targowymi. 11 lipca do chłopów przemawia starosta radzymiński próbując ich uspokoić. Jednocześnie do Jadowa jadą oddziały policyjne z całego powiatu. W okolicach popołudniowych dochodzi do próby aresztowania jednego z działaczy chłopskich przez miejscowego policjanta. Chłopi rzucają się na tłum policjantów, dochodzi do zamieszek. Policja przystępuje do pacyfikacji tłumu, wybuchają strzały w wyniku których ginie kilku chłopów. Dwadzieścia lat później władze komunistyczne odsłaniają pomnik poświęcony wydarzeniom z 1932 r przedstawiając je jednak w zgoła odmienny sposób niż miało to miejsce w rzeczywistości.
Pomnik znajduje się w centralnej części Parku im. Generała Dreszera w Jadowie. Jest to kamienny pomnik pomalowany na biało ustawiony na czterostopniowym podwyższeniu. Na tablicy pomnika znajduje się napis: "W Jadowie dn. 11 lipca 1932 r. chłopi wystąpili przeciw wyzyskowi i uciskowi rządów obszarników i kapitalistów. Od kul Policji padli: Tocicki Józef, Kurowska Józefa, Siwiński Jan, Kurowski Stanisław. Cześć pamięci poległym za Polskę Ludową." Obok pomnika jest ustawiona tablica, która prostuje informacje znajdujące się na pomniku i przedstawia prawdziwą historię ``Krwawego Targu``.

Za


Aukcje internetowe

Poprzednie: pl. Wyszyńskiego Stefana, kard. Strona Główna Następne: Pałac Schaffgotschów - Politechnika Wrocławska - filia w Jeleniej Górze