MENU
ZNACZNIKI
Pogórze Kaczawskie - Zawodna (445 m) z wieżą widokową Gozdno i dalej Międzydroże (462 m), a za nim nieco po lewej Gozdnica (455 m) , a po prawej Jastrzębna (468 m) i niższy Pustelnik (438 m).

Dodał: moose (administrator)° - Data: 2019-06-24 14:17:44 - Odsłon: 43
23 czerwca 2019

Data: 2019:06:23 16:47:12   ISO: 100   Ogniskowa: 4.73 mm   Aparat: DJI FC220   Przysłona: f/2.2   Ekspozycja: 1/2300 s  


Zawodna (obecnie promowana nazwa zamiast Zawodniej) to szczyt na Pogórzu Kaczawskim, jeden z najwyższych w zachodniej części Pogórza Złotoryjskiego. Oddalona ok. 3,5 km od Świerzawy, wyrastająca bezpośrednio przy Gozdnie. Zawodna stanowi zwornik, od którego ku zach. wyrasta Czerwona, oddzielona Kociołkiem, a ku pn.-zach. wzgórze Gaj. Zawodna zbudowana jest z dolnopermskich ryolitów powstałych w czasie orogenezy waryscyjskiej, podobnie jak Organy Wielisławskie.

Szczyt Zawodnej porasta drzewostan dębowo-świerkowy z domieszką buka i sosny. Zwarte korony powodują że dolne warstwy lasu są słabo rozwinięte z powodu zacienienia. Wśród roślin zielnych największy udział mają trawy i byliny jak: śmiałek pogięty, kosmatka owłosiona, trzcinnik leśny, szczawik zajęczy, przetaczniki - ożankowy i leśny, siódmaczak leśny, a także borównka czarna.

Okoliczne tereny znane są z występowania minerałów. W zalegającej na zboczach wzgórza zwietrzeliny można znaleźć geody agatów. Niekiedy mają w środku druzy kryształów kwarcu, w tym ametystu. Największa ze znalezionych w okolicy Gozdna geod miała ponad 70 cm średnicy,

Zawodna to atrakcyjny punkt widokowy (kiedyś stała tu przeciwpożarowa wieża obserwacyjna), z którego rozpościera się wspaniały widok na dolinę Kaczawy, oddalone wierzchołki Grzbietu Północnego - Okole, oraz symbol Pogórza Kaczawskiego - Ostrzycę Proboszczowicką, Grodziec, Wilczą Górę. Doskonale widać kamieniołom bazaltu na Łysance oraz Połom koło Wojcieszowa. W pobliżu szczytu przebiega żółty szlat - Wygasłych Wulkanów oraz czerwony - rowerowy Szlak Agatowy. Wieżę widokową zbudowano na Zawodnej w 2018 r. w ramach realizacji projektu budowy ścieżek rowerowych na Pogórzu Kaczawskim.

  • /foto/8071/8071257m.jpg
    2019

moose (administrator)°

Poprzednie: Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego Strona Główna Następne: Pomnik Niepodległość i Wolność