Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Budynek nr 2, ul. Jelenia, Jelenia Góra
chrzan233: Nie znalazłem żadnego potwierdzenia swoich powyższych domniemań. Otto Marquardt był właścicielem obiektu już przed 1930 rokiem, nie znalazłem informacji od kiedy dokładnie. A że w hotelu przez nieokreślony bliżej czas mieścił się lokal NSDAP, wydaje się, że ozdoby w oknach mogły zaistnieć bez specjalnej okazji.. Pozostaje tylko argument obiegu widokówek, wszystkie jakie się dotąd pojawiły zostały wysłane ...
Budynek nr 63, ul. Grunwaldzka, Jelenia Góra
chrzan233: Przypisałem również do obiektu Grunwaldzkiej 63.
Hurtownia mat. budowlanych Tomarex, ul. Kazimierskiego Wacława, płk, Jelenia Góra
chrzan233: Racja, nie jest to przez mnie założony obiekt, ale poprawiłem co nieco.
Budynek nr 1, pl. Zdrojowy, Jelenia Góra
TW40: Podziękowania!
pl. Wyszyńskiego Stefana, kard., Jelenia Góra
TW40: Trochę się zmieniło...
Budynek główny OW Juventur (dawny), Jelenia Góra
Sendu: Planowana jest tu budowa osiedla, na którym znajdą się szeregówki, bliźniaki oraz niska zabudowa jednorodzinna.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

krzych[k]
Tony
Paulus,
krzych[k]
Ireneusz1966
Ireneusz1966
Alistair
MacGyver_74
Hellrid
Rob G.
atom
Rob G.
Alistair
atom
atom
atom
atom
atom
atom
atom
LukaszGrzelik

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Z dziejów ziemi oleskiej
Autor: SyG°, Data dodania: 2016-12-11 13:25:37, Aktualizacja: 2016-12-11 14:17:26, Odsłon: 1555

Kościeliska

Pierwszy kościół we wsi Kościeliska - Pierwszy kościół został zbudowany w wiosce już w XII wieku, kiedy w miejscu dzisiejszego Olesna rosły bory. Zawitała tu nawet święta Jadwiga.Kościeliska, dzisiaj niewielką wioskę w gminie Radłów, bez przesady można nazywać kolebką Ziemi Oleskiej. Pierwsze ślady pobytu człowieka w tym miejscu sięgają epoki kamiennej, czyli 3500 roku przed naszą erą. Stąd o tym wiadomo?- W Kościeliskach jest aż 18 stanowisk archeologicznych, najwięcej w powiecie oleskim - mówi ksiądz dr Bernard Joszko, autor książki „Kościeliska. Dzieje miejscowości i parafii”.W Zarzyskach (dzisiejszym przysiółku Kościelisk) pierwszy kościół stanął już w XII wieku (poświadcza to papież Celestyn III w dokumencie z 1193 roku), kiedy w miejscu Olesna rosły jeszcze gęste bory (pierwszy oleski kościół św. Michała zbudowano dopiero w roku 1226).

- Kościół w Zarzyskach należał do kanoników regularnych, którzy byli pierwszymi misjonarzami na tym terenie - dodaje ks. Bernard Joszko
Pozwolenie na kolonizację porośniętej gęstymi lasami Ziemi Oleskiej kanonicy regularni dostali na mocy przywileju Henryka Brodatego. Zakonnicy przyczynili się do powstania wielu miejscowości, także Olesna.- Przez ponad 500 lat parafia oleska i Kościeliska były ze sobą powiązane - wyjaśnia ksiądz Joszko. - Parafia Olesno była prepozyturą kanoników regularnych, a Kościeliska jej dependencją, czyli była zależna od konwentu oleskiego.Legenda głosi, że zawitała tu onegdaj Święta Jadwiga. Do dzisiaj pozostał po niej nawet ślad. Orszak z księżną Jadwigą przejeżdżał przez wioskę. Księżna zatrzymała się, i przywołała do siebie rodzinę z gromadką dzieci.

- Wyjęła ze szkatułki pierścionek i podarowała go wielodzietnej rodzinie - opowiada Lucjan Jurczyk z Gorzowa Śląskiego, znawca historii lokalnej, który spisał legendę o Świętej Jadwidze. 
Kiedy księżna odjechała, ludzie zauważyli, że w miejscu, gdzie stała, wystaje z ziemi kamień, a na nim widnieje odcisk jej stopy. Kamień ten można do dzisiaj oglądać w wiosce.W 1936 roku, kiedy hitlerowska administracja zmieniała słowiańskie nazwy wsi, Kostellitz (Kościeliska) przemianowano na Hedwigstein (czyli „kamień Jadwigi”).

- Tę nazwę zaproponował na zebraniu wiejskim Jakub Albert Pielok, poeta i polski działacz narodowy mieszkający w Kościeliskach - mówi Bernard Kus, znawca historii lokalnej z Psurowa. 
Przez 150 lat Kościeliska graniczyły z parafią ewangelicką w Biskupicach. Powstała ona w 1784 roku i była pierwszą parafią ewangelicko-augsburską w powiecie oleskim.- Chociaż ziemia oleska była katolicka, to protestanckie były trzy wioski: Biskupice, Sternalice i Boroszów - przypomina ks. Bernard Joszko, który dzisiaj jest proboszczem Biskupic, a katolicka parafia przejęła również ewangelicki kościół. 

Do 1945 roku ówczesna niemiecka wioska Kostellitz była także wioską nadgraniczną. - Tak było przez kilka stuleci i to na odcinku 7 kilometrów - dodaje ksiądz Joszko. - Granicą była rzeka Prosna.

 

Mirosław Dragon, nto
Źródło: Nowa Trybuna Opolska, wydanie z 24 czerwca 2011.


/ / /
SyG | 2018-05-18 17:41:24 | edytowany: 2018-11-18 00:12:38
Stacjonujących we wsi żołnierzy-pograniczników, nazywano "zielonkami", ze względu na kolor mundurów. Jeden z nich, pochodzący z Chróścic , po zakończeniu służby, "ostoł sie stoć" w Kościeliskach, bo spodobała mu się jedna z jej mieszkanek. Był nim mój dziadek (macierzysty), "opa", a jego wybranka to moja babcia (macierzysta) "oma".
SyG | 2019-10-07 14:59:49
Dzieje Kościelisk i wiele zdjęć