Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Kotlina Krzeszowska
1
 
Brama Lubawska i Wzgórza Bramy Lubawskiej
 
 
 
 
  ID: 5458718

Kotlina Kamiennogórska / Wzgórza Bramy Lubawskiej



 
Nie ma formalnie, w podziale fizjograficznym takiego mezoregionu jak Kotlina Kamiennogórska, choć wszyscy wiedzą że jest to trzecia największa kotlina w Sudetach. Mamy natomiast Bramę Lubawską jako mezoregion w Sudetach Środkowych (332.41 - cz. Libovské sedlo, niem. Liebauer Pass). Wg wikipedii "Brama Lubawska to jedna z trzech kotlin wchodzących w skład Kotliny Kamiennogórskiej, powstała w mało odpornych na denudację skałach karbońskich". A zatem dlaczego nie ma wśród makroregionów czy mezoregionów ...
Nie ma formalnie, w podziale fizjograficznym takiego mezoregionu jak Kotlina Kamiennogórska, choć wszyscy wiedzą że jest to trzecia największa kotlina w Sudetach. Mamy natomiast Bramę Lubawską jako mezoregion w Sudetach Środkowych (332.41 - cz. Libovské sedlo, niem. Liebauer Pass). Wg wikipedii "Brama Lubawska to jedna z trzech kotlin wchodzących w skład Kotliny Kamiennogórskiej, powstała w mało odpornych na denudację skałach karbońskich". A zatem dlaczego nie ma wśród makroregionów czy mezoregionów Kotliny Kamiennogórskiej? Na to pytanie nie odpowiadają geografowie odpowiedzialni za podział fizjograficzny Sudetów, ani dawniej Kondracki, ani obecnie Piotr Migoń z UWr, który odpowiadał za weryfikację sudeckich mezo i mikroregionów.

Niemcy nie wyróżniali takiej jednostki jak Kotlina Kamiennogórska - są Karkonosze i jest Brama Lubawska (Kolben-Kamm), uważana za część Karkonoszy. Mamy Rudawy Janowickie (Landeshuter-Kamm - czyli tłumacząc bezpośrednio Grzbiet Kamiennogórski), mamy też Góry Krucze (Raben-Gebirge), a na północy tego regionu Forst-Berge - pasmo Czarnego Lasu ponad Borównem. Tyle niemieckich nazw topograficznych w tym regionie. Jakie zatem są granice Kotliny Kamiennogórskiej - rozległego, rozczłonkowanego obniżenia. Od zachodu ograniczają ją Karkonosze (Lasocki Grzbiet) i Rudawy Janowickie, od północnego zachodu Góry Kaczawskie, od północnego wschodu Góry Wałbrzyskie, od wschodu Góry Kamienne (pasmem Czarnego Lasu, Pasmem Lesistej i Górami Suchymi), a od południa Zawory – północno-zachodni fragment Gór Stołowych. Kotlinę Kamiennogórską dzieli na pół wyniosłe pasmo Gór Kruczych (część Gór Kamiennych).

Prawie cała Kotlina Kamiennogórska leży w obrębie Niecki Śródsudeckiej, a jedynie zachodnie partie obejmują fragmenty bloku karkonosko-izerskiego (wschodniej osłony granitu karkonoskiego). Główna część Kotliny zbudowana jest ze skał osadowych karbonu, permu, kredy i czwartorzędu. Są to brekcje sedymentacyjne, zlepieńce, piaskowce, mułowce, łupki ilaste należące do formacji ze Starych Bogaczowic, formacji z Lubomina i formacji ze Szczawna, a powstałe we wczesnym karbonie (wizenie), zlepieńce, fanglomeraty, piaskowce, mułowce, iłowce powstałe we wczesnym permie (czerwonym spągowcu), piaskowce kwarcowe, piaskowce glaukonitowe, piaskowce wapniste, piaskowce skaleniowe, mułowce i wapienie piaszczyste z późnej kredy oraz żwiry, piaski i gliny zwałowe plejstoceńskie i najmłodsze gliny deluwialne, torfy i żwiry, piaski i mady rzeczne holoceńskie. Na zachodzie niewielkie fragmenty Wzgórz Bramy Lubawskiej, u stóp Karkonoszy zbudowane są ze skał metamorficznych, należących do wschodniej osłony granitu karkonoskiego – amfibolitów i gnejsów.

Mając na uwadze geologię i stosunki wodne - Bóbr i jego dopływy, można w ramach Kotliny Kamiennogórskiej wyróżnić kilka części - mikroregionów:
- Obniżenie Leska (obszar ten trafia w innych klasyfikacjach do Gór Wałbrzyskich lub do Gór Kamiennych)
- Bramę Lubawską i Wzgórza Bramy Lubawskiej ze Szczepanowskim Grzbietem
- Obniżenie Kamiennej Góry (włączane najczęściej do Bramy Lubawskiej - tu wyłączone z uwagi na różnice wysokości względnej)
- , Kotlinę Krzeszowską ze Wzgórzami Krzeszowskimi (klasyfikowana również jako przedłużenie Zaworów - Gór Stołowych, co jest zupełnie nieprawidłowe z uwagi na wysokości względne i zlewnię rzek)
- Kotlinę Marciszowską z Górami Lisimi (obszar ten jest włączany do Rudaw Janowiskich, choć z uwagi na budowę geologiczną i wysokości wzgędne nie ma uzasadnienia do włączania do Rudaw)

Nazwę obiektu "Kotlina Kamiennogórska - Wzgórza Bramy Lubawskiej" wyprowadziłem w oparciu o tytuł VIII tomu Słownika Geografii Turystycznej Sudetów - nazwa łączy szerokie pojęcie Kotliny Kamiennogórskiej z nazwą formalną mezoregionu, a zwłaszcza wzgórz które znajdują na obszarze Bramy Lubawskiej.

(moose głównie za J. Potockim, a w kontrze do P. Migonia)
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 2013-08-15
    komentarze: 1
    Panorama Gór Kruczych, na pierwszym planie Pisarzowice, a w oddali ...
  • Data: 2015-04-17
    komentarze: 6
    Widok z przejścia granicznego Niedamirów - Horni Alberice m.in. ...