Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Zamek Chojnik, Jelenia Góra
W.Mazurkiewicz (Soravianus) [vmuzzy@gmail.com]: Przesadziłem z tym "aż tak". Wyślę @ jak to widzę i poproszę jak to widzisz Tony na swoim monitorze...
Jelonek Wiolinek, Jelenia Góra
antypuszka: Imię wybrane Wiolinek.
Jelonek Czytuś, Jelenia Góra
antypuszka: Imię wybrane, byłeś blisko Czytuś.
Nagrobki, Jelenia Góra
TW40: Ciekawa historia! Podziękowania za uzupełnienie.
Willa nr 32, ul. Wolności, Jelenia Góra
maras: Witaj! Zdjęcie było za duże, miało ponad 4000px na dłuższym boku, a powinno mieć ok. 1600px i ok. 0,5MB. Zmniejszyłem do akceptowalnych rozmiarów. Faktycznie, zdjęcie można by trochę wyprostować ShiftN, ale ten kadr jest trochę za wąski i po obróbce zdjęcie dużo traci. Najlepiej robić takie zdjęcie z większej odległości i nie podnosić zbytnio obiektywu do góry :)
ul. Wolności, Jelenia Góra
Zdzisław K.: Dziękuję.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

McAron
jawc
maras
jawc
jawc
jawc
maras
maras
FM
tomimaki
tomimaki
tomimaki
FM
maras
FM
rok
Mmaciek
Wincenty Miros
Przemek (NR)
Popski
Popski

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Kościół parafialny św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze-Cieplicach
Autor: bogdanow°, Data dodania: 2022-11-06 10:07:22, Aktualizacja: 2022-11-06 10:07:22, Odsłon: 478

Krótki rys historyczny

Kościół parafialny św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze-Cieplicach

W 1175 roku księżą Bolko Wysoki buduje dla potrzeb miejscowej ludności drewnianą kaplicę pw. św. Jana Chrzciciela. W 1281 roku książę jaworski Bernard podarował osadę Cieplice Joannitorn ze Strzegomia. W 1403 roku ówczesny właściciel Cieplic Gotsche II Schoff sprowadza do Cieplic Cystersów z Krzeszowa, który prowadzą tu pracę duszpasterską aż do kasaty w 1810 roku. Po kasacie Cystersów duszpasterstwo obejmują kapłani diecezjalni z Wrocławia. Od 1945 roku pracę duszpasterską prowadzą Pijarzy.

Pierwotny kościół wzmiankowany był już w 1318 roku. Obecny kościół wzniesiono po pożarze w 1atach 1712–1714 w stylu barokowym według projektu architekta Kaspra Jentscha z Jeleniej Góry. Kościół konsekrowano w 1736 roku. Jest budowlą założoną na planie prostokąta o prostych elewacjach rozczłonkowanych pilastrami. Sama budowla przylega do klasztoru z XVI wieku, która jest jednonawowa nakryta sklepieniem kolebkowym z ołtarzem głównym i ośmioma bocznymi, szeregiem bocznych kaplic, emporami i marmurową chrzcielnicą. Wyposażenie wnętrza z lat 1714–1793 zachowało jednolity barokowy charakter. Urzeka przepychem rzeźb i złoceń.

Najcenniejszymi zabytkami w kościele są: obraz Najświętszej Marii Panny Królowej Świętych pędzla Michała Willmanna z 1687 roku zdobiące ołtarz główny, który jest flankowany rzeźbami św. św. Piotra, Jana Chrzciciela, Jana Ewangelisty i Pawła. Znajdują się tam również trzy duże obrazy pod chórem organowym pędzla Johanna Franza Hoffmanna (ucznia Willmanna, jednego z najznamienitszych malarzy barokowych Śląska) z 1736 roku, zatytułowane Modlitwa w Ogrójcu, Opłakiwanie i Chrystus w Otchłani. Ambona polichromowana i złocona z płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia patronów kościoła, ołtarz 14 Orędowników z 1716–1717. Między filarami w emporach znajduje się 12 obrazów przypisywanych Willmannowi i rokokowy portal zewnętrzny z 1779 roku. Na wschodniej fasadzie są nagrobki Polaków: W. Mielęckiego z 1829 roku i T. Rzepeckiego z 1838 roku. Elewacja boczna mieści portal ozdobiony kamienną rzeźbą z 2 połowy XVIII wieku, przedstawiającą Madonnę z Dzieciątkiem i adorujących aniołów. Powyżej w niszach znajdują się figury św. Gotarda i Placyda, a między nimi pozostałości dawnego zegara słonecznego w postaci płaskiej wnęki z plastycznym wyobrażeniem Trójcy Świętej. W zakrystii przechowywana jest XVIII-wieczna monstrancja oraz dwa kielichy mszalne z 1618 roku i końca XVII wieku. Pod kościołem znajduje się krypta z trumnami wrocławskiego Filipa Gotharda Schaffgotscha.

Wieża, wznosząca się oddzielnie nad bramą wejściową z jednym dzwonem, pochodzi z 1710 roku. Obok niej w wewnętrznej części muru przykościelnego znajduje się 16 nagrobków rodziny Schaffgotschów z 1at 1579–1624, przywiezionych z Radomierza po rozbiórce tamtejszego kościoła w 1849 roku. Portal bramy ogrodowej wieńczy rokokowa rzeźba Adoracji Najświętszego Sakramentu z 1781 roku, uwielbiana przez św. Bernarda i św. Juliannę, która jest dziełem krzeszowskiej szkoły rzeźbiarskiej. Na samym dziecińcu znajduje się barokowa kolumna wotywna ozdobiona rzeźbą św. Floriana z 1713 roku. W północnej części dziedzińca w miejscu powalonej lipy w 1697 roku postawiono figurę Trójcy Świętej z 1724 flankowaną figurami św. Huberta z 1785 i św. Sebastiana z 1786,

W 1960 roku artysta Jan Serafin przeprowadził konserwację ołtarzy i zabezpieczył przed kornikiem. W latach 1960–1964 uzupełniono pokrycie dachowe, otynkowano i pomalowano elewacje zewnętrzne oraz założono instalację głośnikową. W 1966 roku zainstalowano nowe oświetlenie kościoła. W 1968 roku zrobiono stylowe drzwi wahadłowe przy wejściu do kościoła oraz gruntownie odnowiono polichromię wnętrza. W 1969 roku uruchomiono na wieży dzwon i zegar przy pomocy prądu elektrycznego oraz położono nową posadzkę.

Księgi metrykalne chrztów prowadzone są od 1843 roku, ślubów od 1833 roku i zgonów od 1866 roku, natomiast kronika parafialna od 1963 roku.

B.W.


/ / /
/ /